cagri merkezi
Strona główna
Relacja z X. Prezentacji Potraw i Tradycji Wielkanocnych PDF Drukuj Email
wtorek, 11. kwiecień 2017 12:06

Starosta Dariusz Wochna wraz z Zarządem Powiatu w sobotę 8 kwietnia br. zorganizował X. Powiatowe Prezentacje  Potraw i Tradycji Wielkanocnych. To przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami jak co roku odbyło się w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” w Aleksandrowie Kujawskim. Prezentacje są ...

 

doskonałą okazją do przypomnienia mieszkańcom regionu tradycyjnych produktów stanowiących świadectwo naszego bogatego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego. Ekspozycje stołów wielkanocnych zostały starannie przygotowane przez reprezentantki następujących kobiecych organizacji z poszczególnych gmin naszego powiatu: Klub Kobiet (reprezentujący gminę Koneck), Koło Gospodyń Wiejskich w Siniarzewie (reprezentujące gminę Zakrzewo), Koło Gospodyń Wiejskich w Łowiczku (reprezentujące gminę Bądkowo), Klub Kobiet Aktywnych w Wołuszewie (reprezentujący gminę Aleksandrów Kujawski), Koło Gospodyń Wiejskich w Zbrachlinie (reprezentujące gminę Waganiec) oraz Klub Kobiet Kreatywnych w Raciążku (reprezentujący gminę Raciążek).

Swoje wielkanocne stoły wystawili także uczniowie ze szkół kształcących w kierunkach gastronomicznych: Zespół Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim oraz gospodarze, Zespół Szkół Nr 2 im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala”
w Aleksandrowie Kujawskim. Po raz drugi w prezentacjach udział wzięły przedstawicielki Niepublicznego Przedszkola Bim-Bam-Bino w Aleksandrowie Kujawskim, które zaprezentowały wielkanocną kuchnię nastawioną na nowoczesne, dietetyczne potrawy, przygotowane z nieprzetworzonych produktów bez konserwantów i sztucznych dodatków.

Tradycją Prezentacji jest konkurs kulinarny. W tym roku jury oceniało wielkanocne paschy, czyli ciasta przygotowywane z twarogu lub z mleka, śmietany, masła, z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i innych składników. Tradycyjna pascha ma postać ściętej piramidki ozdobionej rodzynkami lub skórką pomarańczową i jest zwykle bardzo słodka. Do konkursu swoje paschy zgłosiło aż 15 uczestników. Decyzją jury I. miejsce zajął Zespół Szkół Nr 1 CKP w Aleksandrowie Kujawskim, II. miejsce przyznano KGW Siniarzewo, a III. Zespołowi Szkół Specjalnych Nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim.

Powiatowym prezentacjom towarzyszą degustacje, wystawa rękodzielnictwa i twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. W tym roku swoje rękodzieło zaprezentowali m.in. podopieczni: Warsztatów Terapii Zajęciowej z Aleksandrowa Kujawskiego i Otłoczyna, Środowiskowego Domu Samopomocy w Aleksandrowie Kujawskim, Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego
w Raciążku oraz gościnnie, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim. Nie zabrakło również indywidualni twórcy świątecznych ozdób i dekoracji na których można było nabyć ręcznie wykonane ozdoby takie jak: pisanki, palmy, baranki wielkanocne, serwetki na świąteczne koszyki, kartki, malowane szkło witrażowe, drewno i wiele innych pięknych przedmiotów.

X. Powiatowe Prezentacje Wielkanocne były nie tylko znakomitą okazją aby rozsmakować się w najlepszych specjałach wielkanocnych stołów, ale również dały możliwość zaopatrzenia się w piękne, niepowtarzalne, ręcznie wykonane dodatki i ozdoby. Uroczystość uświetnił taneczny występ zespołu folklorystycznego prowadzonego przez Joannę Kobus, który działa przy Zespole Szkół Nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego w Aleksandrowie Kujawskim.

 

Więcej zdjęć tutaj.

 

Fot. M. Strych

 

 


Kontakt

Starostwo Powiatowe
ul. Słowackiego 8
87-700 Aleksandrów Kuj.
tel. (54) 282 79 00
fax (54) 282 79 28
@ sekretariat, admin

Dzisiaj jest

13 Grudnia 2017
Środa

Imieniny obchodzą:
Lucja, Łucja, Otylia, Włodzisława
Do końca roku zostało 19 dni.

LINKI

Prasa i media