cagri merkezi
Strona główna
Czy uda się przywrócić zlikwidowane połączenie kolejowe? PDF Drukuj Email
piątek, 10. listopad 2017 15:19

7 lat temu PKP zawiesiło połączenie kolejowe na linii nr 245 pomiędzy Aleksandrowem Kujawskim, a Ciechocinkiem, co oznacza wykluczenie jednego z najbardziej znanych uzdrowisk z kolejowej mapy Polski. Są tory, jest trakcja elektryczna, perony i cała infrastruktura niezbędna do powrotu szynobusu, który przez krótki okres czasu ...

 

obsługiwał trzy gminy naszego powiatu. Rozczarowania takim stanem rzeczy nie kryją mieszkańcy i samorządowcy, którzy chcieliby przywrócić ruch pasażerski na tej trasie. Póki co, obsługę podróżnych przejęły ciasne busy, nie dające możliwości przewozu wózków dziecięcych, rowerów, czy większego bagażu, a w całej Polsce po latach marazmu kolej wraca do łask. Takie rozwiązanie, oprócz tego że było by dla przeciętnego Kowalskiego tańsze, to także duże ułatwienie w podróżowaniu dla osób starszych i tych z ograniczoną zdolnością ruchową.

 


Starosta Aleksandrowski Dariusz Wochna wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, zorganizował 3 listopada br. kolejne spotkanie z udziałem: burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego – Andrzeja Cieśli, wójta gm. Aleksandrów Kujawski – Andrzeja Olszewskiego, burmistrza Ciechocinka – Leszka Dzierżewicza, na którym dokonano wnikliwej analizy oferty przedłożonej przez Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych Cargo Sp. z o.o. i sformułowano wspólne wnioski. Spółka działająca w ramach Grupy SKPL od 2002 roku świadczy usługi w zakresie przewozów towarowych i pasażerskich, w tym na liniach wyłączonych ze struktur PKP. Pierwsze spotkanie w tej sprawie miało miejsce w styczniu br. w obecności prezesa SKPL Cargo Sp. z o.o. – Tomasza Strapagiela. Podczas spotkania położono m.in. nacisk na konieczność zwiększenia ilości przystanków i ich lokalizacji. Samorządowcy wskazali konieczność zapewnienia dodatkowych miejsc w których podróżni powinni mieć możliwość wsiadania i wysiadania z szynobusu na liczącej 7 km trasie. Zajęto się też analizę kosztów całego przedsięwzięcia.

 


Jeśli doszłoby do podpisania umowy, to SKPL udostępni i obsłuży przystosowany do przewozów pasażerskich szynobus z oddzielnym przedziałem bagażowym, za około 600 tys. zł rocznie, przy częstotliwości kursów na poziomie 10 w obie strony dziennie.  Rozkład jazdy ustalony zostałby w taki sposób, aby dostosować go pod kątem osób dojeżdżających do szkoły i pracy oraz skomunikować go z połączeniami kolejowymi z Aleksandrowa Kujawskiego na całą Polskę, tłumaczy starosta Dariusz Wochna. Kolejnym etapem rozmów jest pochylenie się nad szczegółową treścią porozumienia i zabezpieczenie przez radę powiatu i rady samorządów poszczególnych gmin, środków finansowych na realizację tego zadania. Przy dobrej woli samorządów, data 1 stycznia 2018 r. jako data powrotu szynobusu na linię nr 245 wydaje się być całkiem realna.

 

 

 

 


Kontakt

Starostwo Powiatowe
ul. Słowackiego 8
87-700 Aleksandrów Kuj.
tel. (54) 282 79 00
fax (54) 282 79 28
@ sekretariat, admin

Dzisiaj jest

21 Listopada 2017
Wtorek

Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta, Albertyna, Janusz, Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina, Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.

LINKI

Prasa i media