cagri merkezi
Strona główna
Mapy Powiatu przez internet PDF Drukuj Email
środa, 21. styczeń 2009 13:02
http://mapa.aleksandrow.pl to adres który warto zapamiętać. W dniu 20.01.2008 r. w Starostwie Aleksandrowskim nastąpiło oficjalne zaprezentowane możliwości powiatowego serwera WMS. Skrót od angielskiego Web Map Service to międzynarodowy...
standard internetowego serwisu tworzenia i udostępniania map. Mapy prezentowane są na podstawie danych zawartych w bazie danych Starostwa Powiatowego. Powiat aleksandrowski dzięki pełnej digitalizacji map stanowiących zasoby Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej mógł udostępnić je teraz mieszkańcom oraz jednostkom samorządu z terenu powiatu. Zeskanowano około 3000 tradycyjnych map w formacie A1, a następnie wpasowano i przekształcono do postaci wektorowej, co umożliwiło udostępnienie ich w postaci cyfrowej.

 W celu przeglądania map użytkownik łączy się z serwerem WMS przez internet. Po wpisaniu w dowolną przeglądarkę internetową adresu http://mapa.aleksandrow.pl wyświetli się mapa powiatu* z menu umożliwiającym przybliżanie-oddalanie dowolnego obszaru i nakładanie prezentujących różne dane "warstw". Kolejne warstwy można nakładać lub zdejmować klikając na ikonkę ?przerysuj?. W ten sposób można zobaczyć: granice i numery działek, zarysy budynków, nazwy ulic, numery adresowe, drogi, plany zagospodarowania przestrzennego, mapę satelitarnę (tzw. ortofotomapę) powiatu i inne. Część danych stanowiących informacje niejawne dostępna jest tylko jednostkom samorządu terytorialnego.

Rozmowa z geodetą powiatowym - Jackiem Żbikowskim.

M.S. Czym więc różni się to co oferują zwykłemu internaucie zasoby powiatowego serwera WMS od coraz popularniejszych map dostępnych w internecie przez np. Google maps czy Zumi?
J.Ż. Popularne serwisy oferują dane pomocne przy poruszaniu się po mieście, odszukanie kina, teatru itp. My oferujemy przeglądarkę, która pozwala ustalić położenie obiektu, adres, jak również numer działki ewidencyjnej, użytki gruntowe oraz dane planu zagospodarowania.

M.S. Czy udostępnienie tych map przyśpieszy teraz załatwianie spraw interesantów w urzędach miast i gmin powiatu?
J.Ż. Mamy nadzieję, że serwis pomocny będzie zarówno urzędnikom przy sporządzaniu dokumentacji dla petentów, jak również dla mieszkańców powiatu przy wypełnianiu dokumentów i planowaniu inwestycji.

M.S. Jak często i czy w ogóle mapa jest aktualizowana?
J.Ż. Dane udostępnione na powiatowym serwerze WMS aktualizowane są w trybie dwunastogodzinnym tzn. wrysowany w dniu dzisiejszym budynek lub podział działki widoczny będzie dla użytkownika w dniu jutrzejszym.

Rozmawiał: Marcin Strych

 


--
* Przy pierwszym uruchomieniu należy zezwolić przeglądarce na wyświetlanie tzw. wyskakujących okienek (pop-up). Zachęcamy do skorzystania z ?pomocy? dostępnej na stronie www w celu pełnego zaznajomienia się z nawigacją po serwisie i funkcjami oferowanymi przez mapę.

 

 


Kontakt

Starostwo Powiatowe
ul. Słowackiego 8
87-700 Aleksandrów Kuj.
tel. (54) 282 79 00
fax (54) 282 79 28
@ sekretariat, admin

Dzisiaj jest

13 Grudnia 2017
Środa

Imieniny obchodzą:
Lucja, Łucja, Otylia, Włodzisława
Do końca roku zostało 19 dni.

LINKI

Prasa i media