cagri merkezi
Strona główna Dane o powiecie Gmina Aleksandrów Kujawski
Gmina Aleksandrów Kujawski PDF Drukuj Email
czwartek, 25. wrzesień 2008 12:53

GMINA ALEKSANDRÓW KUJAWSKI

Gmina Aleksandrów Kujawski powstała 24 czerwca 1976 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju z byłej gminy Służewo, oraz części gminy Raciążek. Siedzibą gminy zostało miasto Aleksandrów Kujawski. Wcześniej gmina Służewo położona była w północno-zachodniej części powiatu aleksandrowskiego. Największe miejscowości gminy to : Służewo, Stawki, Łazieniec i Odolion. 

 
 
Jezioro w Służewie 
 Kościół w Grabiu

Przed 1976 rokiem siedzibą gminy było Służewo. Miejscowość ta datuje swoje początki od 1286 r. Jedynym pomnikiem przeszłości Służewa jest kościół parafialny , który zachował do dziś swoją XVI -wieczną sylwetkę - wybudowany z czerwonej cegły, w stylu gotycko-renesansowym.

W parku Służewskim znajdował się dwór należący do magnata kujawskiego - Wincentego Wodzińskiego , który uległ spaleniu w czasie działań wojennych- a pozostałości rozebrane w 1945 r. Służewianie znajdują też ślady swej tożsamości i związków z kulturą narodową w rzeźbach ludowego twórcy Wacława Bębnowskiego , zdobiących miejscowy kościół.

Ze Służewa wywodzą się tacy artyści jak : aktorka i pisarka - Konstancja Piskorska , poeta i dramaturg Józef Kościelski , pisarz i tłumacz Antoni Wodziński. We wsi Łazieniec znajduje się dom rodzinny poety Edwarda Stachury.

Na terenie gminy znajdują się 4 parki podworskie we wsiach Grabie, Zduny, Ostrowąs i Służewo oraz kilka drzew uznanych za pomniki przyrody.

 

Ostrowąs

 

W Ostrowąsie nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy , w Białych Błotach funkcjonuje motel - "Zajazd Leśny" i "Zajazd Ormiański" w Kuczku oraz Ośrodek Sportów Konnych "Pod Olszyną" w Nowym Ciechocinku i "Dolina Koni" w Otloczynie.
Gmina Aleksandrów Kujawski to największa gmina w Powiecie Aleksandrowskim, zajmuje powierzchnię 131 km2, podzielona jest na 28 sołectw. Liczba mieszkańców- 10.504 osób.
Charakter gospodarki Gminy - rolniczy, bez tradycji przemysłowych. Struktura gospodarstw rozdrobniona, w głównej części rolnicza, stanowi zaplecze żywnościowe dla pobliskich miast.

 


Kontakt

Starostwo Powiatowe
ul. Słowackiego 8
87-700 Aleksandrów Kuj.
tel. (54) 282 79 00
fax (54) 282 79 28
@ sekretariat, admin

Dzisiaj jest

12 Grudnia 2017
Wtorek

Imieniny obchodzą:
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon, Suliwoj
Do końca roku zostało 20 dni.

LINKI

Prasa i media